colour style colour style colour style colour style
Hosting zapewnia KYLOS

Humor

Sąsiad zagaduje policjanta na schodach wieżowca.

- Dlaczego pan nigdy nie jeździ windą, chociaż mieszka pan na dziesiątym piętrze?

- Bo w windzie jest tabliczka, że można przewozić pięć osób, a ja nigdy nie mam czasu, aby czekać na pozostałe cztery.

Policjant - zawód naszpikowany niebezpieczeństwem...

Policjant BHPO w Policji

Ten, kto podejmuje decyzję o wstąpieniu w „szeregi”, musi zdawać sobie sprawę z szerokiego, niewyczerpanego wręcz spektrum zagrożeń, z jakimi każdego dnia styka się policjant w trakcie wykonywania czynności służbowych. Bez względu, na jakiej płaszczyźnie służbowej działazagrożenie jest ogromne. W Policjinie występuje zjawisko tzw. bezpiecznej służby. Ktoś, mógłby w  tym momencie powiedzieć – to, co robi służba BHP w Policji? I byłoby to trafne pytanie. Służba ta pracuje na mega obrotach. Tworzone i cały czas doskonalone procedury, algorytmy postępowania dla każdej czynności służbowej wykonywanej przez policjanta. one konieczne. Mają bezpośredni wpływ na zwiększenie świadomości w zakresie nowych zagrożeń, kształtowanie właściwych reakcji na zaistniałe sytuacje zagrażające życiu i zdrowiu policjantów. niezbędne i pożądane, aby policjant mógł bezpiecznie wykonać swój ustawowy obowiązek, jaki nakłada na niego Ustawa o Policji, a po zakończeniu służby bezpiecznie wrócić do domu – do rodziny.

Wszelkie procedury (jakie profesjonalne by nie były) nie są jednak w stanie wyeliminować głównego zagrożenia, z jakim w trakcie wykonywania czynności służby ma kontakt funkcjonariusz policji. Tym zagrożeniem jest człowiek. Podstawa działalności służbowej policjanta, to kontakt z drugim człowiekiem. To różnorodne czynności wykonywane z jego udziałem (np. legitymowanie, rozpytywanie, przeszukiwanie, zatrzymywanie, konwojowanie…). Do zdarzeń niebezpiecznych w skutkach dla policjanta dochodzi w bardzo różnych okolicznościach, bywa to „zwykłe” niedostosowanie się do poleceń wydawanych przez funkcjonariusza (szarpanie, wyrywanie się, uderzanie, kopanie), jak i celowy napad na funkcjonariusza (z użyciem np. niebezpiecznego narzędzia, broni palnej, czy też próba potrącenia/najechania przez pojazd). Bywa również, że osoba, wobec której podejmowane są czynności, jest źródłem zagrożeń biologicznych (np. HIV, HCV, HBV, prątek gruźlicy). Nie zapominajmy też o zagrożeniu w postaci „przejęcia” pasożytów np. wszy czy świerzbowca.

 

Tak więc pomimo, iż drugi człowiek stanowi dla funkcjonariusza policji największe zagrożenie – służba BHP nie jest w stanie wyeliminować tego zagrożenie. Może natomiast przez swoją codzienną działalność minimalizować skutki, poszerzać wiedzę funkcjonariuszy, otwierać ich na nowe zagrożenia i krok po kroku wzmacniać ich bezpieczeństwo….

Tak, właśnie tak jest – to wszystko i jeszcze wiele więcej zawarte jest w słowie „Policjant”.

 

Autor: Wioleta Bednarek

 

Polecam poniższe publikacje.

"Niebezpieczna służba policjanta w faktach" - Źródło publikacji: http://katowice.szkolapolicji.gov.pl/

"Podstawowe Zasady Bezpiecznej Służby Funkcjonariusza Policji" - publikacja ta została rozesłana przez autora do jednostek Policji  (zapytaj o nią swojego Behapowca).

 

Komentarze   

 
Andrzej
0 # Andrzej 2013-08-14 12:22
Nim zacząłem pracować w KPP miałem „takie sobie:)” zdanie o funkcjonariusza ch i ich służbie (pracy). Parę lat pracy utwierdziło mnie, że zawód policjanta to jeden z najtrudniejszyc h zawodów. I Tak jak napisała Wiola „zawód naszpikowany niebezpieczeńst wem …” ale przede wszystkim człowiek jest jego największym wrogiem.
Wiola (znamy się tylko ze słyszenia:)) - za trud włożony w propagowanie bhp w Policji przyjmij ode mnie Wielki SZACUN!!!
Zgłoś administratorowi
 
 
Wiola
0 # Wiola 2013-08-15 11:26
Wielkie dzięki !!! ;-) Dziwne, bardzo przyjemne uczucie, gdy Ktoś doceni pracę. W Policji takie "doznania" są nam obce - OK - występują sporadycznie. :-* Ja połączyłam pracę z pasją i wyszło To, czego macie możliwość doswiadczać :lol: Cieszę się, że strona znalazła swoich odbiorców i stałych "zakochanym" w niej Użytkowników. Dzięki Wam - wiem, że warto !!! Pozdrawiam. :lol:
Zgłoś administratorowi
 

Dodawanie komentarzy tylko dla zarejestrowanych

REKLAMA
REKLAMA